Jak zrobić prezent własnoręcznie?

W dzisiejszych czasach bardzo łatwo jest kupić upominek, nawet najbardziej wymagającej osobie. O wiele bardziej cenne są obecnie prezenty wykonane własnoręcznie. Między innymi dlatego, że są nie tylko oryginalne, lecz przede wszystkim w ów produkt włożone jest całe serce. Czy zatem warto zrobić własnoręczny prezent? Jak najbardziej, pod warunkiem, że nasze umiejętności plastyczne lub przynajmniej artystyczne są na tyle duże, iż wykonany przez nas przedmiot będzie wyjątkowy i piękny.

Jaki może być własnoręczny prezent?

  • Element haftowany – bez wątpienia może to być wykonane samodzielnie lub zlecone komuś innemu. O wiele cenniejsze jest jednak to, że samemu włoży się wiele pracy w to, by prezent był unikalny. Mogą to być: zestawy serwetek, obrus czy poduszka (np. w święto zakochanych doskonałym prezentem jest poduszka na walentynki), którą można położyć w salonie na kanapie, gdyż będzie bardzo dekoracyjna.
  • Elementy szydełkowe lub na drutach – każdy wie, że można zrobić na drutach czy szydełku fajną i ciekawą bluzkę czy serwetkę, jednak nie tylko. Może to być otulina na kubek, na doniczkę lub telefon komórkowy, która nie tylko będzie chroniła telefon przed upadkiem, ale przede wszystkim będzie oryginalnym futerałem.
  • Ciekawe kartki – choć wiele rzeczy można kupić, w tym kartki świąteczne czy z życzeniami, doskonałym pomysłem będzie wykonanie takiej samodzielnie. Między innymi dlatego, że bogata wyobraźnia stworzy niepowtarzalną kartkę. Na święto zakochanych mogą to być kartki na walentynki, które po rozłożeniu ukażą otwierający się napis „kocham cię”. Na święta może to być napis z życzeniami zaś dla mamy czy taty, będzie z odpowiednim otwierającym się rysunkiem. W tej kwestii hamuje nas tylko wyobraźnia bogata lub nie.
  • Drobiazgi dekoracyjne jak np. niepowtarzalne ramki do zdjęć czy albumy na zdjęcia.

Jak zrobić prezent własnoręcznie – ramka na zdjęcie?

Będzie nam potrzebne:

  • Deseczki – mogą to być kantówki, z odrzuconych elementów, proste deseczki cienkie, lub fantazyjne proste kawałki drewna. Maja one za zadanie tworzyć ramkę, czyli otoczkę, dlatego według gustu można wypatrzyć nietuzinkowe elementy, by ramka wyglądała ciekawie.
  • Kawałeczek dykty. To będzie tył ramki, który będzie przytrzymywał zdjęcie. Nie powinna to być tektura, tylko cienki kawałek dykty, ponieważ tektura po pewnym czasie się zniszczy, a ramka powinna służyć długo.
  • Zapinki, które będą trzymały ramkę połączoną z dyktą.
  • Malutkie gwoździki i klej.
  • Kawałeczek szyby lub folii.

Wykonanie:

Przede wszystkim musimy ustalić, co wykorzystamy do stworzenia głównej ramki. Bierzemy wszystkie elementy, które utworzą prostokąt i łączymy je gwoździkami lub klejem. W zależności od materiału, dobieramy odpowiedni sposób łączenia elementów. Gdy ramka już tworzy prostokąt lub kwadrat, z dykty docinamy kształt, który będzie idealnie pasował do utworzonej ramki. Gdy ramka wyschnie, można zamocować na tylnej jej części, rozmieszczone zapinki, które będzie można rozchylić, by wyjąć lub wymienić zdjęcie. Zapinki mocujemy gwoździkami. Nie powinniśmy ich przyklejać, ponieważ muszą być ruchome, żeby w ogóle można było włożyć zdjęcie. Kawałek szyby wykorzystujemy, by fotografia trzymała się w ramce i nie niszczyła się. Jeśli ktoś nie ma takiego elementu, sztywna folia przezroczysta będzie doskonałym uzupełnieniem. Z drutu i uchwytów można też uformować nóżkę, by postawić ramkę, lub uchwyt do powieszenia jej na ścianę. Uchwyty do nóżki mocujemy w odpowiednich miejscach na ramce, zaś drut powinien być uformowany tak, żeby ramka w ogóle dała się postawić.

Czy własny prezent ma sens?

To zależy, jak do takich rzeczy podchodzi osoba obdarowana. Jeśli bowiem jest to ktoś, kto uważa za wartościowe tylko to, co można kupić, raczej nie ucieszy się z niezwykłej ramki czy własnoręcznie uszytej torebki damskiej. Dla kogoś, kto lubi takie rzeczy, jak najbardziej warto wykonać taki upominek.