Zaproszenia komunijne – jakie wybrać?

Pierwsza Komunia Święta to szczególne wydarzenie w życiu każdego młodego katolika. To jednak nie tylko ważna uroczystość religijna, ale i znakomita okazja do świętowania w gronie rodziny i znajomych. Bez względu na to, czy spotkanie z nimi odbędzie się w naszym domu, czy też na przykład w restauracji, dobrym pomysłem jest zadbanie o odpowiednie zaproszenia dla naszych gości.

Jaki wzór wybrać?

Zaproszenia komunijne od zawsze kojarzą nam się ze specyficzną symboliką. Na tego typu zaproszeniach często pojawiają się ilustracje o zabarwieniu religijnym, przedstawiające kielich i hostię czy gołębicę, zazwyczaj w złoto-białej kolorystyce. Ostatnio jednak trendy nieco się zmieniły – prym wiodą dużo skromniejsze wzory.

Pozytywnym nurtem są zdecydowanie zaproszenia na komunię w stylu eko, wykorzystujące proste formy i naturalne materiały. Weźmy pod uwagę, że zaproszenie prędzej czy później zostanie wyrzucone – ozdobione brokatem z mikroplastiku kartki to tylko obciążenie dla środowiska. Ograniczona do minimum symbolika może być rekompensowana innymi ozdobnikami, takimi jak wycięcia, motywy roślinne czy urocze wstążki.

Jeśli zależy nam na oryginalnych zaproszeniach, dobrym pomysłem może być zamówienie ręcznie robionych, personalizowanych kartek lub unikalnych zaproszeń w formie deseczek z grawerem. Tego typu zaproszenia będą znakomitą pamiątką Pierwszej Komunii Świętej, z której ucieszą się zwłaszcza dziadkowie czy inni członkowie bliskiej rodziny. Zwróćmy uwagę na jakość materiału, z którego zostały wykonane zaproszenia; sztywniejszy papier lepszego gatunku to mniejsze ryzyko uszkodzenia kartki, co jest szczególnie ważne, gdy wysyłamy ją do naszych gości pocztą.

Pamiętajmy, że forma to właściwie najmniej ważny element zaproszenia – najważniejsza jest jego czytelność i zrozumiałość! Cała reszta jest tylko dodatkiem.

Co umieścić w zaproszeniu komunijnym?

Podczas układania treści lub wypełniania gotowego tekstu zaproszenia na komunię musimy pamiętać o najważniejszych dla naszych gości informacjach:

  • imieniu i nazwisku dziecka, które występuje jako osoba zapraszająca (w roli tej może wystąpić również z rodzicami),
  • danych zapraszanej osoby lub osób,
  • danych o samej uroczystości: czy zapraszamy kogoś tylko do kościoła, czy również na obiad po ceremonii? Jaki jest dokładny adres kościoła, w którym odbędzie się uroczystość? Kiedy i o której zaczyna się Msza święta? Gdzie znajduje się miejsce późniejszego spotkania?

Obecnie także na zaproszeniach komunijnych warto zawrzeć dopisek RSVP – czyli répondez s’il vous plaît. To nic innego, jak prośba o potwierdzenie obecności, która pozwoli nam lepiej przygotować się do organizacji przyjęcia dla konkretnej liczby osób. Jeśli zdecydujemy się dodać formułkę RSVP do naszego zaproszenia, nie zapomnijmy o dopisaniu naszego numeru telefonu lub adresu e-mail – to za ich pośrednictwem goście zgłaszać będą swoje plany dotyczące uczestnictwa w imprezie.

Kiedy wręczać zaproszenia na komunię?

Zaproszenia na wszelkiego rodzaju uroczystości najlepiej wręczać osobiście, składając wizytę u zapraszanej osoby. Jeśli nie mamy takiej możliwości, zaproszenia komunijne najlepiej wysłać do gości pocztą. W takim przypadku nie zapomnijmy jednak o poinformowaniu ich o przyjęciu przez telefon lub Internet, w razie gdyby wysłana przez nas przesyłka zgubiła się lub zniszczyła.

Na Pierwszą Komunię Świętą naszego dziecka gości powinniśmy zaprosić minimum miesiąc wcześniej. Przyjmuje się, że zaproszenie powinno dotrzeć do uczestników wydarzenia na od 6 do 4 tygodni przed jego planowaną datą, dlatego powinniśmy uwzględnić ten przedział czasowy, jeśli planujemy wysyłanie zaproszeń pocztą.