Pamiątki Pierwszej Komunii Świętej – pomysły, inspiracje

Pierwsza Komunia Święta jest wyjątkowym przeżyciem dla dziecka i jego rodziców. To przede wszystkim wydarzenie duchowe, ale jego nieodłączną częścią są rodzinne spotkania, które obfitują w okazałe prezenty Czas komunijny jest też okresem, w który wielu gości mierzy się z problemem zakupienia odpowiedniej pamiątki pierwszej komunii świętej.

Tradycyjne pamiątki pierwszej komunii świętej

Ofiarowywane podczas uroczystości komunijnej prezenty są najczęściej symboliczne. Do najpopularniejszych należą:

  • Pismo Święte,
  • książki o tematyce religijnej,
  • medaliki,
  • różańce,
  • srebrne obrazki z wizerunkiem Jezusa oraz Matki Boskiej.

Wśród bogatej oferty pamiątek komunijnych, znaleźć można też m.in kubki z wizerunkiem aniołów, okazałe kompozycje ozdobne symbolizujące hostię, figurki komunijne, breloczki lub srebrne ramki z religijnym akcentem. Do ciekawej propozycji należą fotoksiążki, które możemy wypełnić wspólnymi zdjęciami, a na pierwszej stronie umieścić specjalną dedykację. Warto również zostawić nieco miejsca na ostatnich stronach, by móc je później uzupełnić fotografiami z obrządku w Kościele oraz relacji fotograficznej w czasie spotkania z rodziną.
Do często kupowanych wyrobów biżuteryjnych należą medaliki złote lub srebrne. Najczęściej wręcza się je razem z łańcuszkiem, ale nie jest to koniecznością. Pamiątki i Komunii Świętej nie muszą być bardzo drogie, ale w tym przypadku warto zainwestować w dobrze wykonaną biżuterię. Tego typu prezent będzie służył dziecku przez lata i może być wspaniałą pamiątką. Medalik jest też upominkiem uniwersalnym, dlatego nie musimy się obawiać, że nie trafimy w gust obdarowywanego. Książki o tematyce religijnej mogą z kolei okazać się prezentem wyjątkowo nietrafionym, ale jest to kwestia indywidualna. Zdarza się, że tego typu upominki docenia się dopiero po latach.

Wyjątkowa uroczystość – wyjątkowe prezenty

Nie ma co ukrywać, że Pierwsza Komunia Święta jest w pewnym sensie wydarzeniem komercyjnym. Bardzo często dzieci są obdarowywane drogimi sprzętami elektronicznymi lub dostają upominek w formie pieniężnej. Nie musimy jednak wydawać wiele pieniędzy na pamiątki pierwszej komunii świętej, by obdarować dziecko wyjątkowym prezentem. Wspomniane wcześniej fotoksiążki lub medaliki są bezcenne w obliczu upływającego czasu. Nigdy nie stracą na wartości i będą wspaniałą podróżą w przeszłość, gdy po kilku latach dziecko do nich powróci.
Pamiątki komunijne mogą być również dodatkiem do głównego, bardziej okazałego prezentu. To częsta praktyka, która jest dobrym kompromisem między upominkiem symbolicznym, a tym bardziej przyziemnym i codziennym (np. rowerem lub laptopem).

Personalizacja

Kupując pamiątkę komunii świętej, warto zdecydować się na personalizację. Może ona polegać na osobistej dedykacji, umieszczonej na pierwszej stronie w Piśmie Świętym. Często wybiera się w tym celu specjalnie wybrany cytat. Innym sposobem na personalizację prezentu jest kupno drewnianego pudełka, na którym można wygrawerować sentencję lub imię dziecka. W środku najczęściej chowa się Biblię, ale nie jest to regułą. Pamiątki komunii świętej mają wymiar przede wszystkim duchowy i symboliczny, dlatego warto poświęcić trochę czasu na wybranie odpowiedniej personalizacji. Wśród najczęściej wybieranych upominków znajdują się również medaliki z grawerem. To zawsze trafiony prezent, zarówno dla chłopca, jak i dziewczynki. Osobiste podejście do prezentu jest zawsze pozytywnie odbierane przez obdarowywanego, ponieważ jest wyrazem zaangażowania. Na personalizację najczęściej decydują się chrzestni oraz rodzice, ze względu na bliską relację z dzieckiem.

Pamiątki i Komunii Świętej powinny mieć przede wszystkim charakter symboliczny. Wśród wszechobecnej komercjalizacji, łatwo zapomnieć o ich rzeczywistej wartości. Uroczystość komunijna jest obrządkiem religijnym, a dziecko powinno otrzymać duchowe wsparcie od całej rodziny. Jest to przecież krok na drodze religijnej dojrzałości, który powinien być odpowiednio celebrowany. Pamiątki Komunii Świętej są jedynie miłym dodatkiem do odpowiednio przeżytej uroczystości komunijnej.