Jak zrobić ozdoby choinkowe ręcznie robione?

Święta Bożego Narodzenia to szczególny okres w roku. Dla wielu charakteryzuje się on także specyficznym czasem na przygotowanie. Ręcznie robione ozdoby choinkowe nie tylko powodują uznanie w oczach innych, ale są także wspomnieniem świąt dzieciństwa. Dla jeszcze innych, jest to sposób na zaoszczędzenie pieniędzy. Kiedyś dzieci już w szkole uczyły się jak zrobić ozdoby choinkowe. Wiele osób z tamtych lat cały czas odczuwa za tym sentyment.

Jako najbardziej charakterystyczne ozdoby choinkowe ręcznie robione, można podać bombki.

Trójwymiarowa bombka z papieru

Można tworzyć je z jednego koloru, ale wspaniale wyglądają także tęczowe wzory. Najlepiej prezentują się łączenia dwóch kolorów, np. biały-czarny, pomarańczowy-fioletowy. Do wykonania potrzebne będą:

 • kartki papieru
 • nożyczki
 • sznurek
 • taśma klejąca
 1. Z papieru należy wyciąć 12 takiego samego rozmiaru szablonów w kształcie kwiatka z pięcioma płatkami.
 2. Od każdego płatka należy zrobić nacięcie w kierunku drugiego końca mniej więcej do połowy. Gotowe szablony z nacięciami można łatwo znaleźć w wyszukiwarce internetowej.
 3. Tworzenie dzieła zaczynamy od przeciągnięcia przez środek pierwszego wzoru sznurka. Wewnątrz aby sznurek nie wyszedł przyklejamy go dodatkowo taśmą klejącą.
 4. Następnym etapem jest łączenie kwiatków. Każdy płatek ma się połączyć z płatkiem z sąsiedniego płatka.
 5. Najwygodniej jest zrobić bombkę od dwóch połówek i następnie ich połączenie zamiast robienie całej od podstaw.

Papierowe serduszka DIY

Do wykonania potrzebne będą:

 • kolorowy papier lub karton
 • linijka
 • ołówek
 • nożyczki
 • klej
 • zszywacz
 • nitka
 1. Bierzemy do ręki kolorowy papier i wycinamy 8 pasków. 4 paski o wymiarach 30×3 cm, oraz 4 paski 20×3 cm. Kartki mogą być jednolite kolorystycznie, ale także dobrze prezentuje się odróżnienie kolorystyczne dłuższych pasków od krótszych.
 2. Bierzemy dwa paski tej samej długości i sklejamy wzorami na zewnątrz. Powtarzamy to ze wszystkimi paskami.
 3. Bierzemy paski do ręki i układamy je w takiej kolejności: krótki, długi, długi, krótki, a następnie wyginamy dwa długie na zewnątrz, tak aby przybrały kształt serca. To samo należy zrobić z krótkimi paskami. Na koniec końcówkę należy połączyć zszywaczem.
 4. Teraz należy umieścić sznurek w samym środku złączenia dwóch połówek serc i skleić je razem. W celu ukrycia zszywek można przykleić na nie inny kawałek papieru.

Papierowy lampion na choinkę

Ta nietypowa ozdoba choinkowa potrzebuje:

 • papier A4 (aczkolwiek można zrobić także z mniejszych kartek)
 • nożyczki dekoracyjne, nadające różne kształty
 • klej
 • igła z nitką
 1. Z kartki A4 należy wyciąć 6 prostokątów o wymiarach 15×10,5 cm. Następnie w celu udekorowania należy go dookoła obciąć dekoracyjnymi nożyczkami.
 2. Następnym krokiem jest złożenie prostokątów na pół, a następnie ich wyprostowanie.
 3. Przedostatnim krokiem jest sklejenie wszystkich prostokątów ze sobą w dolnej i górnej części. Pamiętać należy jedynie o tym, aby połączyć je w taki sposób, aby środek wyginał się na zewnątrz. Potem można postawić jeszcze konstrukcje i lekko lub trochę mocniej przycisnąć do blatu, aby środek wygiął się wyraźnie na zewnątrz. Do zawieszenia najbardziej przyda się igła z nitką.

Łańcuch choinkowy

Na sam koniec warto wspomnieć o czymś innym niż bombki, więc dobrym pomysłem może być łańcuch. Do wykonania go potrzebne będą: kolorowe kartki papieru, nożyczki, klej. Z papieru należy wyciąć małe względnie długie prostokąty, w zależności od upodobań. Zasada jest jedna. Każdy pasek ma być połączony z dwoma innymi. Najpierw łączymy obie końcówki jednego paska, a następnie bierzemy drugi pasek, przeciągamy go przez już zrobiony i łączymy. To samo należy powtórzyć ze wszystkimi pozostałymi paskami, aż osiągnie się oczekiwaną długość.