Ręcznie robione zaproszenia ślubne

Ślub jest to jedna z najpiękniejszych chwil, które pamięta się prze całe życie. Każda młoda para marzy, aby to wydarzenie było wspominane miło, także przez gości. Kiedy zbliża się ten wspaniały dzień, jedną z pierwszych rzeczy którą należy się zająć jest zaproszenie ślubne. Wiele osób decyduje się na wybranie gotowych propozycji ze sklepu. Niektórzy jednak wolą być bardziej oryginalni i sami planują je wykonać. W Internecie można spotkać całą gamę inspiracji, dzięki którym wyglądałoby ono nie tylko ładnie, ale także profesjonalnie.

Jakich dodatków można użyć?

W zależności od formy jaką ma przyjąć, podstawowymi elementami jest oczywiście kartka papieru lub tektury i kartka z życzeniami. Jako dodatkowa ozdoba posłużyć może:

 • kawałek koronki
 • wycięte wzory
 • wstążki
 • kokardki
 • koraliki

Zawsze zaczynamy od stworzenia wstępnego projektu. W nim uwzględniamy przyszły wygląd, oraz materiały z jakich ma się składać. Pomoże to uniknąć wielu rozczarowań, kiedy okaże się, że zaproszenie jest dalekie od takiego, jaki oczekiwało się stworzyć.

Jak zrobić w 3 krokach zaproszenie na ślub?

 1. Zrobienie kartki z treścią zaproszenia. W Wordzie i innych programach komputerowych istnieje możliwość wklejenia wzorów. Wybór gdzie one mają się znaleźć i jak mają wyglądać jest kwestią indywidualnych preferencji. Jeśli ktoś wolałby jednak nie drukować ich, istnieje możliwość zakupu samych kartek z wzorami. Wtedy pozostaje jedynie wydrukować słowa na gotowej już kartce wzorami.
 2. Wybór czcionki jest jednym z trudniejszych wyborów, dlatego najpierw zaleca się ustalenie wyglądu zaproszenia. W celu jak najlepszego jej dobrania można polecić najpierw napisanie całego tekstu, a następnie metodą prób i błędów dobranie do tego najlepszej czcionki. Jest to proces długotrwały, ale satysfakcji, która wtedy towarzyszy, nie można odebrać.
 3. Pozostało już tylko tło. Bardzo dobrze prezentuje się wklejenie białej kartki z jakimś motywem na papier Eko. Innym uniwersalnym połączeniem jest szary, beżowy i delikatny róż.

Efekt jaki można uzyskać, pod względem jakości nie różni się od zakupu gotowych zaproszeń, a mimo to kosztuje o połowę taniej. Istnieje wiele programów które pomagają w tworzeniu zaproszeń. Jedne są płatne inne nie. Najpopularniejszym sposobem jest wykorzystanie Windowsa.

Zaproszenia ślubne ręcznie robione

Powyższa wersja jest prosta w wykonaniu, nie wymaga wiele czasu i wysiłku. Można też wykonać bardziej złożony projekt. Potrzebne będą:

 • papier wizytówkowy gładki np. 240g,
 • papier samoprzylepny biały,
 • gilotyna do papieru, albo ostatecznie nożyczki,
 • cyrkiel,
 • wstążka 2,5 cm,
 • nożyk do tapet.
 1. Stworzenie projektu zaproszenia. Jest to czasochłonny element, ale daje też wiele radości. W Internecie można też znaleźć gotowe projekty zaproszeń.
 2. Pora na napisanie paru słów i wydrukowanie. Nie musi być do tego wysokiej jakości drukarka. W przypadku wydruku tak ważnych rzeczy jak zaproszenia ślubne, należy w opcjach drukarki wybrać „papier zwykły, jakość wysoka”. Wzór zadrukowujemy z obu stron kartki.
 3. Teraz dzielimy kartkę na pół i przewiązujemy w taki sposób, aby można było zawiązać kokardkę
 4. Na tą kokardkę można przykleić naklejkę o podobnym wzorze, jaki jest na zaproszeniu. Najlepiej jest wydrukować okrągłe naklejki z datą ślubu, na papierze samoprzylepnym.
 5. Z tyłu zaproszenia zaś można umieścić mapkę dojazdu. Po wydrukowaniu jej można ją umieścić z tyłu dzięki nacięciu za pomocą nożyka do tapet.

Teraz pozostaje już tylko włożyć zaproszenia do kopert i wysłać. Jak widać, nie jest to czynność bardzo czasochłonna, ale z całą pewnością daje niezapomniane wspomnienia i podziw w oczach gości. Po latach na wspomnienie własnego wesela, osoby, które zdecydowały się na zaproszenia własnej roboty, będą mogły z dumą się tym chwalić.