Jak zrobić własnoręcznie kartkę wielkanocną?

Istnieje kilka ważnych wydarzeń, w czasie których dobrze jest przypomnieć sobie o bliskich i przyjaciołach. Jednym ze sposobów na okazanie swojego zaangażowania jest wysłanie kartki z życzeniami. Jest to szczególnie mile widziane w takie święta jak Boże Narodzenie czy Wielkanoc. W dzisiejszych czasach zdecydowana większość wysyła życzenia przez sms, ale szczególnie teraz wysłanie kartki pokazuje, jak bardzo ważne są osoby do których zostały wysłane.

Co daje kartka wielkanocna?

Dzień Wielkiej Nocy jest dniem w którym Jezus Chrystus wrócił z za grobu. Dlatego jest bardzo ważnym dniem dla katolików. Mimo to nawet ateiści bardzo cenią sobie ten dzień, jako czas na spotkania z bliskimi, wspólną radość. Kartka wielkanocna wykonana własnoręcznie przekazana do rąk własnych bardzo cieszy każdego kto ją dostanie. Najlepiej jednak jest ją wysłać tak, aby adresat dostał ją jeszcze przed rodzinnym spotkaniem. Zaskoczenie oraz fakt, że ktoś specjalnie poświęcił swój ważny czas na zrobienie kartki, napisanie życzeń, oraz pójście na pocztę i wysłanie daje naprawdę dużą przyjemność.

Jak zrobić kartkę wielkanocną?

Po pierwsze nie należy się ograniczać do znanych schematów. Istnieje wiele różnych sposobów na kartki wielkanocne.

  1. Jedna kartka A5 w kształcie prostokąta, jajka, czy nawet króliczka
  2. Złączone 2 kartki. Mogą być złączone poprzez zgięcie jednej na pół, albo poprzez zrobienie 2 pionowo położonych dziur i przełożenie przez nich pasującej kolorystycznie tasiemki.
  3. Rozkładana kartka niczym harmonijka, najlepiej zrobić ją z jednej dużej i zgięcie jej w kilku miejscach. Od 3 do 4.

Co może zawierać kartka wielkanocna?

Najwięcej pomysłów można zrealizować przy udziale nożyczek, kleju oraz kolorowych kartek. Najpopularniejsze wzory to:

  • kurczaczek
  • baranek
  • jajko wielkanocne

Najczęściej następuje łączenie podanych wyżej przykładów z baziami czy koszyczkiem. Kiedy robi się kartkę, która powinna się wyróżniać, dobrze oprócz standardowych materiałów sięgnąć po dodatkowe, takie jak: wata, wstążki, kokardki, koronki. Standardowym sposobem na stworzenie kartki jest zwykłe przyklejanie wyciętych kształtów z kolorowego bloku.

Co można zrobić z kolorowych kartek?

  1. Pierwszym pomysłem jest wycięcie wzorów, ale po co się ograniczać do standardowych kreacji. Najlepiej przy wycinaniu jajek, powycinać jednocześnie wzory, które będą zawierać. Jeśli w planach ma być więcej niż jedno jajko, najlepiej nie przesadzać z dekoracją. Najważniejszą zasadą przy dekorowaniu jest prostota. Oglądając zrobione już kartki można to łatwo zaobserwować. Dużo lepiej prezentują się np. zielona kartka z żółtą połową, a na ich złączeniu małe złote jajeczko z fioletowymi plamami. Na samej górze wielki napis z elegancką czcionką.
  2. Wąskie paski, im bardziej wąskie tym lepiej, skręcamy w kółko lub trójkąt lub w zależności od preferencji. Można zobaczyć wiele kartek wykonanych tym stylem. Najprościej jest zrobić baranka. Wystarczy zrobić kilkanaście takich kółek z białego papieru które będą stanowiły tułów, oraz 3 czarnych będących odpowiednio nogami i głową. Tło można zrobić z zielonych pasków, tylko że zamiast skręcania ich w kółko, wystarczy jeden pasek zginać tyle razy, aż powstanie trawa i kwiaty.
  3. Zrobienie kartki w kształcie innym niż prostokąt. W takiej sytuacji najlepiej nie ozdabiać zbytnio kartki, gdyż w samym założeniu już stanowią one ozdobę. Dlatego, jeśli się ją robi w kształcie kurczaka, najlepiej wybrać żółty materiał i ograniczyć się jedynie do zaznaczenia kształtów zwierzątka. Do króliczka najbardziej pasuje szary kolor a następnie podkreślenie uszu, oczu, białego brzuszka. Najwięcej opcji daje kształt jajeczka. Przy nim można zrobić wszystko to, co w prostokątnej wersji. Dobrze prezentuje się zaznaczenie kształtu jajeczka, a następnie poprowadzenie wzorów pnączy na całym elemencie.