Jak zrobić ubrania DIY?

W każdej szafie każdego domu znajdują się stare ubrania, które nie cieszą już wzroku i nie są używane. Większość ludzi postanawia je po prostu wyrzucić, albo oddać. Jednak takiemu zachowaniu brak finezji. Perspektywa ręcznego poprawienia ubrań, poszerza wrażenie szczęścia i z całą pewnością daje duży powód do dumy. Wszystko co jest zrobione własnoręcznie daje możliwość nie tylko zaoszczędzenia, ale zrobienia czegoś, niedostępnego w inny sposób. Tylko w taki sposób można stworzyć ubranie, pasujące idealnie do charakteru i zamiłowań danej osoby.

O czym pamiętać tworząc ubrania DIY?

Przede wszystkim o tym, że najlepsze dzieła są tworzone z ogólnodostępnych materiałów. Niezapomnianym przyjacielem jest maszyna do szycia. Jeśli ktoś umie samodzielnie zszyć ubranie w dobry sposób, to nie jest to dla niego konieczne urządzenie. Niektórzy jednak w ogóle nie radzą sobie z szyciem. Dlatego można zaprezentować metody, niekoniecznie tego wymagające.

Elegancka odzież bez użycia maszyny

 1. Znajdź dużą, najlepiej męską koszulkę. Skoro ona i tak ma być do przeróbki, można wykorzystać starą koszulkę męża, albo kupić w lumpeksie.
 2. Wykonujemy 2 cięcia. Najpierw po skosie należy wyciąć materiał od pachy, aż po koniec kołnierzyka z drugiej strony. Z drugiej części koszulki obcinamy rękaw.
 3. Obcinamy trochę materiału pozostałego jako ramiączko. Części koszulki nie powinny się łączyć.
 4. Teraz przydatny byłby centymetr. Mierzymy po kolei: biust, pod biustem, w pasie i w biodrach. Następnie dzielimy je na 2 i taką ilość materiału ucinamy. Czyli jeżeli pod biustem jest rozmiar 76, to odciąć należy 38 cm. Pozostałe ramiączko także należy przepołowić na pół.
 5. Uciąć należy jeszcze 2 elementy. Najpierw część pod pachą obcinamy pod kontem 45 stopni aż do pierwszego szwu. Wszystkie cięcia są zrobione po to, aby można było je związać. Dlatego nie zapomnij o obcięciu boków.
 6. Ostatni element jako pozostał, to związanie elementów. Można to zrobić bardziej lub mniej ciasno, w zależności od preferencji.

Jak samemu zrobić bluzkę z koronkami?

W tym przypadku nie obejdzie się już bez szycia. Elementami potrzebnymi będą:

 • bluzka,
 • materiał z koronką, bieżnik z koronki,
 • maszyna do szycia,
 • nożyczki.
 1. Rozpoczynamy od wycięcia boku, albo boków koszulki włącznie z ramiączkami. Należy uciąć tyle, ile planowo zamierza się wszyć koronki. Następnie przetnij pionowo na pół koronkę.
 2. Jeśli materiału z koronką masz za dużo, zmierz bluzkę i skróć go na tyle, aby do niej pasował.
 3. Wszyj koronkę w stworzoną w bluzce dziurę. Jeden element przyszyj do tyłu bluzki, a drugi do przodu. Dla ułatwienia można wcześniej za pomocą np. igieł przypiąć bieżnik do koszulki. Jeśli zdecydowałeś się na koronkę z obu stron, wszyj ją także z drugiej strony koszulki.
 4. Pozostało już zająć się rękawami. Określ jaką długość rękawa chciałbyś mieć, a następnie zaznacz to miejsce np. szpilką. Pozostało już tylko zszyć bieżnik rozpoczynając od tego miejsca.

Zadanie wykonane. To tylko jedne z wielu propozycji, jak zrobić ubrania DIY. Możliwości jest bardzo dużo. Wystarczy zacząć od tych prostych pomysłów, aby rozwijać swoje spostrzeganie w tym zakresie. Z koronki można zrobić wiele ozdobień, jak np. wszycie jej w szorty. Dla tych którzy lubią bezrękawniki, jedną z opcji jest wszycie koronki jako wycięcie w dekolcie i wycięcie rękawów. Wygląda to bardzo pięknie, a dodatkowo, samemu podejmuje się decyzje, z czego ma się składać odzież. Innym popularnym produktem są także cekiny. Można je powszywać w odpowiednie wzory, których w sklepach się nie znajdzie.