Jak zrobić ozdoby świąteczne ręcznie robione?

Święta Bożego Narodzenia to szczególny czas, bardzo ważny, praktycznie dla każdego człowieka. Wielu ludzi uważa, że ozdoby świąteczne są koniecznością. Niestety te dostępne w sklepach zwykle są drogie, oraz bardzo podobne do innych. Najbezpieczniej byłoby własnoręcznie je wykonać. W gruncie rzeczy nie jest to trudne zadanie. Osoby początkujące powinny skorzystać z już gotowych propozycji, aby z czasem samemu tworzyć oraz udoskonalać swoje dzieła. Ciekawe stroiki świąteczne można wykonać w parę chwil przy użyciu dostępnych w domu rzeczy. W szkole często pierwszą rzeczą jakiej uczy się dzieci na plastyce jest zrobienie choinki.

Choinka z makaronu DIY

Jest to najprostsza forma stroika świątecznego. Jako podstawę można wykorzystać zwykły karton i spleść go w stożek. Najbardziej eleganckim połączeniem jest klej, ale można się posłużyć także spinaczem do papieru. Jaki makaron byłby najlepszy? Praktycznie z każdego można zrobić taką choinkę. W zależności od indywidualnych upodobań, można przyklejać makaron pionowo, poziomo, po skosie. Zwykły klej może nie być najbardziej skuteczny, dlatego najlepiej posłużyć się płynnym, albo, jeśli ktoś ma taką możliwość zastosować pistolet do kleju. Pierwsza opcja kosztuje więcej czasu i uwagi, ponieważ nie zawsze klej będzie trzymał. Najlepiej w takiej sytuacji robić to skokowo, czyli nie zaklejać całej przestrzeni od razu. Kiedy już makaron przylepi się do kartki, nadchodzi czas na ostateczne dekorowanie. Dobrze jest zastosować zwykły spray do graffiti. Można go znaleźć w sklepie plastycznym, budowlanym oraz internetowych. Ozdoba świąteczna tak wykonana może zawierać także inne dodatki, jak kolorowe kulki, wstążki, kokardki. Przykładowo z białym makaronem dobrze prezentuje się kolor fioletowy.

Jak zrobić oryginalną bombkę?

Potrzebne będą:

  • styropianowa kulka
  • szpilki
  • długa wstążka, nie musi być jednokolorowa
  • nożyczki

Wszystkie te produkty można znaleźć w sklepie z pasmanterią, albo artystycznym. Pierwszym krokiem byłoby pocięcie wstążki na takiej samej długości kawałki. Optymalnie mogą to być 3 cm. Następnym krokiem jest zgięcie tych kawałków w trójkąt i przyklejanie do styropianowej kulki od dołu, za pomocą szpilek. Najlepiej jest pozostawić górę trójkąta nie przypiętą, prezentuje się to wtedy dużo lepiej. Na samym dole można przylepić sam materiał i od niego odchodzić trójkątami. Zrobienie jednej takiej bombki wprawionej osobie zajmuje około 30 minut. Na początku można zacząć od jednego koloru, potem można robić wielokolorowe, układać z nich kształty (np. głowa świętego mikołaja z obu stron bombki).

Jak wykonać inne dekoracje?

Do zrobienia małego, prostego stroika świątecznego wystarczą:

  • długie pudełko kartonowe (najlepiej białe, ewentualnie można je zamalować)
  • rożnego rodzaju szyszki
  • 2 rodzaje świeczek, najlepiej jedne większe, drugie mniejsze
  • biały spray
  • nożyczki

Najpierw najlepiej zacząć od przygotowania pudełka. Jedynym interesującym w nim elementem jest podstawka i około 3 cm wysokości boków. Resztę można wyrzucić lub spożytkować w inny sposób. Podstawę stroika będą stanowiły szyszki, dlatego najlepiej przed malowaniem je umyć i wysuszyć. Ostatnim krokiem jest pomalowanie ich na biało i poukładanie w pudełku. Pomiędzy nimi, należy już jedynie włożyć świeczki i zadanie jak zrobić ozdoby świąteczne jest wykonane.

To tylko niektóre pomysły na ozdoby świąteczne ręcznie robione. Wszystkie je można udoskonalać, trzymanie się schematów nie jest konieczne. Punkt pierwszy można urozmaicać robiąc choinki z pinesek, piórek, można przyklejać kartki papieru, szyszki. Przy samym robieniu choinki nie trzeba się ograniczać do stożka z papieru. Można wbić w deskę gwóźdź i nakładać na niego białe kartki, tak, aby ostatecznie przybrały kształt choinki. Drugi punkt można wykonać np. z cekinów i szpilek. Wystarczy powbijać cekiny w bombkę za pomocą szpilek i albo tak zostawić, albo korektorem „ukryć” główki szpilek.