Jak zrobić kartki świąteczne ręcznie robione?

Kiedy zbliża się niesamowity czas Bożego Narodzenia ludzie zaczynają myśleć o swoich bliskich. Najlepszy sposób na okazanie tego, to wysłanie kartki bożonarodzeniowej. Jest tylko jeden problem. Kartki na święta dostępne w sklepach zwykle są monotonne, nudne, na pewno nie sprawią, że będzie się wspominało taką osobę miło. Jak temu zaradzić? Oczywiście poprzez samodzielne zrobienie.

Jak zrobić kartki świąteczne?

Sama konstrukcja nie stanowi problemu. Najlepszym materiałem jest blok techniczny i format A5. Kartka może być albo złożona na pół, albo wysłana w całości, albo połączona z inną tego samego rozmiaru za pomocą tasiemki. Najlepszą zaletą a jednocześnie wadą tego typu kartek jest to, że jedynym ograniczeniem są zasoby wyobraźni.

Kartki świąteczne ręcznie robione z materiałów dostępnych w domu

Najczęściej wykorzystywane materiały to: blok techniczny, nożyczki, klej, kolorowe mazaki, papier kolorowy i wstążki.

  1. Osoby które decydują się na ręczne zrobienie, nie powinny podchodzić do zagadnienia „na żywioł”. Praktycznie każda kartka wykonana w ten sposób nie jest później wykorzystywana. Pierwszym krokiem powinno być więc określenie, co ma przedstawiać. Czy ma mieć na samym środku bombkę w której znajdują się w różny sposób ułożone „Marry Christmas”, czy jedynie choinkę zrobioną ze wstążki. Dopiero jak zostanie określony wzór, można zastanowić się nad materiałem.
  2. W celu zdobycia inspiracji, dobrze jest przeszukać zdjęcia gotowych już kartek z życzeniami. W grafice Google często można nie tylko zobaczyć przód, ale nawet i tył kartek. Jeśli ktoś planuje zrobić kartkę wyglądającą niczym ta ze sklepu, może posłużyć się drukarką. Wydrukowanie wzorów znalezionych w Internecie i poprzyklejanie, w większości przypadków nie stanowi problemu. Jest to łatwiejszy sposób na zrobienie, ale zawsze można samodzielnie wyciąć wzory z kolorowego bloku. Na przykład z czerwonej kartki można wyciąć kształt dużej bombki. Później wystarczy już przykleić ją do turkusowej kartki i na samej górze ciekawą czcionką napisać „Wesołych świąt”.
  3. Wykorzystanie elementów łatwo dostępnych w pasmanterii potrafi znacznie udoskonalić kartkę świąteczną. Do zrobienia głowy świętego mikołaja wystarczą: czerwona kartka z bloku, wata oraz poruszające się oczka. Najczęściej na kartkach świątecznych DIY, umieszcza się choinki. Jest to element, na który można mieć naprawdę dużo pomysłów. Najłatwiejszy to wykorzystanie zielonego mazaka, a najtrudniejszy złotego sprayu. Jeśli ktoś ma spray i chce go wykorzystać, to najpierw musi samemu wyciąć interesujący go wzór, a to nie jest proste, jeśli chce się czegoś więcej niż klasyka. Łatwe jest także wykorzystanie tasiemki. Można albo ją przyklejać do kartki, albo posunąć się o krok dalej i zrobić dziury w równych odległościach, w celu przełożenia przez nie wstążki. Ta druga opcja wygląda dużo bardziej estetycznie.
  4. Wydrukowanie samodzielnie zrobionej kartki. Istnieje wiele programów w których można ją zrobić. Najpopularniejszy jest paint, ponieważ każdy przynajmniej raz go używał. Można się wzorować na już istniejących, ale dla początkujących może to być trudne. Jest to bardziej czasochłonne zajęcie, gdyż większość osób decyduje się na skorzystanie z już istniejących obrazków. W tym przypadku nie jest potrzebne zrobienie przed czasem projektu wstępnego, można iść na żywioł. Wystarczy znaleźć w Internecie interesujące nas obrazki i stworzyć swoją własną scenerię z ich wykorzystaniem. Jest to najlepszy sposób dla ludzi, którzy mają brzydki charakter pisma. Użycie istniejącej czcionki, albo wklejenie już napisanego, tekstu nie jest problemem. Ludzie, którzy nie chcą sami napisać „Wesołych Świąt”, mogą jedynie wydrukować ten napis i sami zrobić całą kartkę.

Jakie wzory są najbardziej popularne

Oczywiście choinka, zrobiona ze wstążki, wyciętych śnieżnych płatków, gwiazdek, papierowych rombów, harmonijek i wielu innych. Drugim wzorem są bombki, inne to renifer, mikołaj, szopka świąteczna, wieniec, aniołek itp.