Co to znaczy DIY?

Często można spotkać się w internecie z określeniem „DIY”. Czym ono tak naprawdę jest? Zwykle można je spotkać w sklepach hand made. Także, jeśli przeszukujemy sieć w poszukiwaniu instrukcji, aby wykonać jakiś przedmiot własnoręcznie, to również możemy zobaczyć ten termin. Ostatnio bardzo modne stały się blogi o tematyce DIY.

Zatem co to znaczy DIY? Z języka angielskiego jest to „do it yourself” – czyli zrób to sam w tłumaczeniu na język polski. W sieci możemy się także spotkać z naszym własnym skrótem, czyli z ZTS. Tekst poniżej rozwija nieco bardziej ten ciekawy temat.

Co to znaczy DIY?

Ten termin pojawił się już pierwszy raz na początku XX wieku. Jednak do powszechnego użycia wszedł dopiero po II wojnie światowej, czyli po 1945 roku. Zrób to sam to idea, dzięki której robimy różne rzeczy samodzielnie na własny użytek, nie potrzebując do pomocy profesjonalistów.

Jak się to zaczęło?

Idea wywodzi się z subkultury hippie i punk gdzie ręcznie wykonywano malunki na naszywkach i koszulkach oraz organizowano koncerty bez wsparcia z zewnątrz. Jednak z czasem wszystko bardziej się rozrosło.

DIY teraz

Obecnie ręcznie zrobione przedmioty cieszą się dużą popularnością. Coraz mniej interesują nas przemysłowo produkowane rzeczy, które niczym nie różnią się od siebie. Wszystko jest podobne, co jest bardzo nudne i dlatego częściej sięgamy po wyroby wykonane ręcznie. Coraz więcej jesteśmy w stanie zapłacić za unikalne i ciekawe przedmioty. Nic dziwnego, bo takie rzeczy świadczą o naszej wyjątkowości. Nie chcemy, aby uważano nas za osobę nudną i podobną do setek innych.

Prezent małym kosztem – zrób to sam

Co oznacza: „prezent małym kosztem”? To, że możemy spotkać się z instrukcjami jak przy użyciu rzeczy dostępnych w domu, możemy zrobić ładny prezent dla drugiej osoby praktycznie za darmo. Nie trzeba wiele inwestować poza swoim czasem. W sieci łatwo znaleźć wszelkie poradniki, które krok po kroku poprowadzą nas jak zrobić coś rewelacyjnego samemu!

Największym naszym wkładem jest praca i poświęcony czas, ale ma to swoje zalety! Długie siedzenie przy pracy to wkładanie swojego serca w podarek i dlatego odbiorca będzie bardziej cenił, to co dostanie. Pomyślmy… Lepiej dostać misia zakupionego w sklepie czy takiego, który został wykonany własnoręcznie przez naszego bliskiego? Z pewnością druga opcja jest lepsza i przytulanie do takiego prezentu będzie znacznie milsze.

Pomysł na siebie

Jak zarabiać z rzeczy ręczne zrobionych? Najlepiej posiadać bloga. Co to jest? To miejsce, w którym gromadzą się ludzie czytający nasze wpisy. Jest to strona z naszymi blogowymi wpisami ogólnie dostępna w sieci. Dzięki niej możemy także pokazać ludziom nasze dzieła. To jest bardzo ciekawy pomysł na dorobienie sobie w wolnej chwili z pasji.

Nasze ręcznie zrobione przedmioty w sieci znajdą ludzi, którzy będą mogli podziwiać nasz wyrób, ale także będą mogli go kupić. Dobrym miejscem sprzedaży jest blog, jak i zwykły sklep internetowy. Bardzo ciekawa opcja na zdobycie dodatkowego grosza.

Jest to praca w pełni mobilna, co oznacza, że możemy ją wykonywać w każdym miejscu. Wystarczy nam zabrać ze sobą komputer, aparat i wszystkie rzeczy potrzebne do tworzenia dzieł na sprzedaż. Także, jeśli będziemy mieli dużo samozaparcia, to możemy przekształcić nasze hobby w sposób zarobku. Któż nie chciałby zarabiać z pasji?

Przykłady wyrobów hand made

Ręcznie tworzonych rzeczy jest bardzo wiele a oto przykłady kilku z nich:

  1. Świeczki
  2. Mydełka o ciekawych kształtach
  3. Ręcznie malowane kubki
  4. Ciekawe podkładki
  5. Organizer na biurko
  6. Bransoletki np. z korali
  7. Naszyjniki
  8. Kapelusze
  9. Obrazy
  10. Poduszki, wazony